Майстер-клас

Майстер-клас
Тема. Малювання пейзажу в нестандартних техніках, зокрема в техніці Гроттаж.
Мета: знайомити дітей з нестандартними техніками. Формувати вміння працювати в техніці, удосконалювати навички роботи.
Завдання уроку
Навчальні: знайомити з різновидами пейзажного жанру, розширювати знання про нестандартні техніки, вчити, виконувати малюнок, у техніці гроттаж.
Розвивальні: розвивати творче мислення, уяву, фантазію, вміння працювати в техніці гроттаж.
Виховні: виховувати у дітей інтерес до різноманітних технік, самостійність, спостережливість, естетичні смаки.
Для створення картини нам знадобляться:

• картон або аркуш щільного паперу;
• гуаш;
• пензлі (середній (приблизно № 5);
• зубочистки
•воскова крейда;
• баночка з водою;
• палітра.
Технічне забезпечення: ноутбук, відеопроектор, мультимедійний екран.
Методи, прийоми, технології: гра «Крапкове коло».
Хід заняття
Перший етап – початок, мотивація творчої діяльності кожного.
Другий етап – робота з матеріалом та обладнанням.
Третій етап – співвіднесення своєї діяльності з діяльністю інших.
Самооцінювання та самокорекція.
Четвертий етап – нове бачення проблеми, перехід до нового
усвідомлення.
П’ятий етап – рефлексія: мета приходу на майстер-клас; що взято
корисного та цікавого; що чи кого хочеться особливо відзначити
Майстер клас
Перший етап – початок, мотивація творчої діяльності.
Погляньте на слайд. Що на ньому зображено? ( )
Це не просто чорний папір, це перший етап чарівної картини, яка під умілими руками художника перетворюється на ось таку красу.

Чи бачили ви такі картини раніше? (ні, так)
Це картина відомої каліфорнійської художниці Христини Пенеску.

Христині Пенеску 23 роки. Народилася художниця в Румунії, та з раннього дитинства живе в США. Ще з юних років їй прищепили любов до живої природи, а коли вона виросла почала малювати диких та свійських тварин. Художниця довго експериментувала з різноманітними техніками та врешті знайшла свій власний стиль – гроттаж.
Погляньте які картини написала ця художниця.
«Доберман»
«Вовк»
«Ведмідь Грізлі»
«Койот»
Багато відомих художників працювали в техніці гроттаж.
Гроттаж – це гравюра. Слово походить від французького gratter – шкребти, дряпати, тому інша назва техніки – техніка дряпання. Ще одна назва цієї техніки – воскографія.
Пропоную сьогодні вам спробувати намалювати твір у такій техніці.
Використовуючи дану техніку малювання, слід дотримуватися певних правил:
– переконайтеся перед початком роботи, що поверхня картону або щільного паперу після нанесення туші, абсолютно суха,
– майте на увазі, що на поверхні чорного кольору залишаються жирові плями від пальців, тому необхідно захистити поверхню «неробочих» ділянок чистим аркушем паперу або щільною серветкою.
– аркуш картону або паперу розташуйте горизонтально, так як при згинанні можуть з’явитися надломи, тріщини; краще закріпити заготовку клейкою стрічкою на аркуші фанери, на столі.
Начебто техніка проста, але вона вимагає старанності, зосередженості, посидючості. Головне – правильно підібрати картинку: для молодших дошкільнят – просту, для старших можна і трохи складніше. Бажано, щоб картинка була перед очима. Можна дорослим продряпати основні контури.
Кожен учень має сподівання щодо сьогоднішнього майстер-класу, напишіть їх на наших «диво скриньках», що лежать у вас на столі, а в кінці уроку ми повернемося до них.
Другий етап – робота з матеріалом та обладнанням.
Для цієї роботи нам знадобиться: картон або аркуш щільного паперу, гуаш, пензлі (середній (приблизно № 5), зубочистки, воскова крейда, слоїк із водою, палітра.
Пензлі нам потрібні для того, щоб змішати фарбу на палітрі та пофарбувати нею аркуш. Зубочистками ми будемо продряпувати малюнок.
Третій етап – співвіднесення своєї діяльності з діяльністю інших
Педагогічний малюнок
Ви гарно виконали завдання, і ми можемо приступати до практичної роботи.
Подивіться як це зроблю я.
1. Аркуш щільного паперу або картону повністю зафарбовую восковою крейдою. Кольорове рішення залежить від задуманого малюнка. (Можна зафарбувати лист аквареллю різних кольорів, але тоді зверху малюнок вкривається звичайною восковою свічою. Так само можливим використання простого білого або кольорового паперу, зафарбованого свічкою).
2. У чорну туш додаю трохи рідкого мила або шампуню (достатньо однієї краплі на столову ложку туші) і отриманою сумішшю, використовуючи широкий пензль або губку, покриваю зафарбований аркуш.
3. Чекаю, поки поверхня висохне – вийшла заготовка.
4. Далі беру зубочистку і продряпую малюнок. Спочатку малюю лінію горизонту. Далі зображую кілька будинків, та нарешті позначаю салют. На чорному тлі з’являється малюнок з тоненьких кольорових і білих штрихів.

Пропоную вам спробувати свої сили та створити власну заготовку.
(Практична робота дітей)
Молодці, ви створили гарні заготовки. Відкладіть аркуші в бік, нехай вони висохнуть.
(Роздаю дітям заздалегідь підготовлені аркуші формату А-5 для гроттажу)
Давайте виконаймо кілька вправ, що краще допоможуть нам зрозуміти техніку продряпування. Візьміть зубочистки та нанесіть кілька рівних ліній, потім косих, хвилястих та заокруглених.
Молодці, ви гарно справились з цим завданням, а тим часом ваші заготовки висохли і ви можете приступати до роботи.
Практична робота дітей.
Якщо треба використовую пояснювальний малюнок, зроблений власноруч у куточку аркуша учнівського альбому (замальовки використовую, коли помилка в малюнку помічена в одного – двох учнів і немає сенсу відволікати увагу всього класу). Виправлення помилок у малюнках учнів.
Четвертий етап – самооцінювання та самокорекція
1. Аналіз виконаної роботи:
а) оформлення виставки «Нічне місто»;
б) самооцінювання;
– У чому відчув труднощі?
– Що давалося легко?
-Над чим слід попрацювати?
– Чи бачиш сам допущені помилки?
в) оцінювання вчителем практичної діяльності учнів.
2. Повернення до очікувань (справдились чи ні)
П’ятий етап – рефлексія
Мені сподобався урок, тому що…
Я дізнався…
Я навчився…
Мені не все вдалося…
Я б хотів ще…

Leave a comment

Please log in to leave a comment